SM Systém

Je zcela unikátní a mimořádně účinný rehabilitační program pro Stabilní a Mobilní páteř. Je to komplexní systém pro léčbu a prevenci bolestí zad (ať již v bederním, hrudním či krčním segmentu) a celého pohybového aparátu.

 

 

 

 

Autorem metody je MUDr. Richard Smíšek, který ji rozvíjí již 30 let a byla prověřena na poli léčby i pravidelného preventivního a kondičního cvičení. (Metoda byla uznána Německými zdravotními pojišťovnami.)

 

MUDr. Richard Smíšek

 

SM je zkratka Stabilizace + Mobilizace páteře. Využívá velmi jednoduchých pohybů (cviků), avšak velmi důmyslných, které pomocí zřetězení svalů procvičí celé tělo. Dovolují posílit svaly ochablé a uvolnit svaly přetížené. Trakční síla cviků dovolí důkladné protažení páteře a regeneraci meziobratlových plotének tak, jak to doposud neumožňuje žádná jiná metoda.

Díky zřetězení svalů se páteř napřimuje, odstraňuje se vadné držení těla, rovnají se kulatá záda, napřimuje předsazený (želví) krk, upravuje se předsazení ramen (protrakce ramene), zpevňuje  nožní klenba plochých nohou, zlepšuje postavení palce nohy (hallux valgus), zeštíhluje pas a zpevňuje břicho. Pomáhá tam, kde ostatní metody selhaly.

SM system využívá cvičení s pružným lanem (neplést si s cvičením/posilováním s gumou).  Elastické lano zde funguje jako „prodloužení svalových vláken, aktivujících spirálu“. Nejjednodušší harmonická sestava cviků, která procvičí všechny důležité svaly má 12 cviků. Sestava 12ti cviků může sloužit k regeneraci páteře a dalších kloubů (kyčel, koleno, kotník, rameno) po každodenní práci. Kdo chce cvičit více, může mu být nabídnuta sestava 40ti cviků na 60 min. Za optimální je považováno cvičit 10 – 15 min. denně po ukončení práce, nejlépe večer před spaním a 1X týdně cvičení s lektorem nebo cvičitelem SMSystému.

Zjednodušeně řečeno – v těle existují 2 antagonistické svalové systémy. Vertikální a spirální. Vertikální řetězec je aktivován v klidu, ve stoje, v sedě. Svaly toho řetězce vzhledem k sedavému způsobu života či nesprávném způsobu provádění sportovních aktivit  jsou přetížené, vykazují bolest nejčastěji v oblasti zad, ale i třísel, ramen apod. Vertikální stabilizace snižuje meziobratlové disky, klínovitě je deformuje, blokuje meziobratlové klouby. Páteř se degeneruje.

V lidském těle  nalezneme několik systémů svalového zřetězení, avšak nejdůležitější jsou 3 spirální svalová zřetězení, nazvaná podle hlavních svalů, a  to spirála latissimus dorsi (široký sval zádový), serratus anterior (sval pilovitý) a pectoralis major (velký prsní sval)

Nejdůležitější prvek cvičení SM systému je, že pomocí svalových spirálních zřetězení vytváří v těle sílu vzhůru, která odlehčuje tlak na meziobratlové ploténky a klouby, a umožňuje jejich výživu, regeneraci i léčbu. Zároveň svalové spirály dávají páteři optimální pohyblivost.

Spirální stabilizace zvyšuje meziobratlové disky, dává meziobratlovým kloubům pohyblivost, odstraňuje blokády. Páteř se regeneruje a léčí. Hlavní zásadou léčby a prevence bolestí zad je aktivní relaxace vertikál aktivací spirálních svalových řetězců. Vlivem svalových spirál se páteř protahuje. Meziobratlové klouby se od sebe roztahují, stačený disk se vyrovnává, zmenšuje se protruze a výhřez (vyboulení) disku (ploténky).

Pro koho je metoda určena?

  • Pro děti a mládež s vadným držením těla
  • Pro kancelářské pracovníky, počítačové maniaky, profesionální řidiče a vůbec všechny se sedavým zaměstnáním
  • Pro zubaře, uklízečky, golfisty, squashisty, tenisty volejbalisty, florbalisty a vůbec všechny s jednostranně zatěžující činností.
  • Pro prodavačky, kadeřnice, pracující v pásové výrobě a vůbec všechny, kdo mnoho času tráví ve stoje.
  • Pro sportovce jako dokonalá kompenzace přetížených svalů a zlepšení výkonů ve sportu.
  • Pro seniory s omezenou pohyblivostí při chůzi, v kyčlích, kolenech, ramenním kloubu a vůbec všechny, kteří se nebojí, že nebudou potřebovat v tramvaji pouštět sednout.
  • Pro těhotné k posílení svalů pánevního dna k hladšímu průběhu těhotenství a porodu.

 SM Systém úspěšně řeší:

výhřez meziobratlové ploténky (v akutní a subakutní fázi),  hyperlordózu, skoliotické  vybočení páteře, zvětšenou hrudní kyfózou (kulatá záda), předsunutý krk, plochou nohu, vbočené palce, Onemocnění krčních/bederních meziobratlových plotének, Schmorlovy uzly, cervikokraniální/cervikobrachiální syndrom, bolesti v bederní, hrudní a krční páteři, artróza kyčelního kloubu atd.

 

Pro koho metoda není určena:

Pro lidi bez soudnosti a zdravého rozumu. Pro ty, kteří se domnívají, že se za jednu návštěvu  stane zázrak. Pro ty, kteří očekávají, že je zbaví problému někdo jiný.