Manuální lymfodrenáž

Lymfodrenáž podporuje detoxikaci organismu, zvyšuje imunitu a pomáhá proti otokům nebo chronické únavě. Zjednodušeně řečeno jde o zdraví velmi prospěšnou jemnou masáž ( drenáž ) lymfatických cest, která napomáhá odtoku přebytečné vody (otoky) a toxických látek z těla.  Dochází k uvolnění a urychlení toku lymfy.

Lymfa = řeka v našem těle

Snad každý ví, že v lidském těle existuje lymfatický systém, ne každý už však ví, kde ho hledat. Poměrně známý je výraz mízní či lymfatické uzliny a obecně se ví i to, že jejich zduření bývá známkou vážných zdravotních komplikací. Lymfatický systém je komplexní soustava jednoduchých lymfatických cév a lymfatických uzlin, které obsahují bílé krvinky a tkáň vytvářející protilátky. Tento systém odvádí tekutinu z tkání, zachytává cizorodé částice, mikroorganismy a nádorové buňky a přivádí buňky určené k boji s infekcí, tedy protilátky na místa v těle, kde je jich zapotřebí. Z tohoto jednoduchého popisu je zřejmé, že bezchybná funkce lymfatického systému je pro náš organismus nesmírně důležitá.

Zanesené lymfatické dráhy se projevují například celkovou tělesnou únavou, pocity vyčerpanosti, únavou nohou, otoky, celulitidou…

 Čištění lymfy je důležité, abychom dosáhli zvýšení obranného systému a tím podpořili regeneraci organismu, předešli a postupně odstraňovali časté angíny, chřipky, záněty, akné, pozvedli imunitu. Lymfodrenáže pozitivně působí i při rehabilitaci sportovců (svalové vyčerpání, zvýšené napětí po sportovních výkonech).

V medicíně se využívá například pro rychlejší hojení a odstranění otoků po operacích – veškeré poúrazové stavy, pooperační stavy. Lymfatická masáž zlepšuje odtok produktů metabolismu v oblasti pooperační rány a podporuje hojení = uvolňuje tkaňové napětí a tím pádem zbavuje pocitu bolesti. Pozitivně působí i při nedostatečnosti žilního systému = jako prevence křečových žil. Dochází k posunu neokysličené krve v krevním řečišti. Krev se rychleji okysličuje. Proto je tento typ masáže nejšetrnější pro lidi, kteří trpí křečovými žilami. Upraví se metabolismus. Klienti se odvodní a mohou i zhubnout. Organismus se harmonizuje. Zlepší se elasticita a vzhled pokožky. Uplatnění najde tato masáž také v boji s celulitidou.

PITNÝ  REŽIM , PITNÝ REŽIM a ZASE  PITNÝ REŽIM!!!

Když klient nebude pít, alespoň po dobu absolvování lymfatických masáží, nemají masáže takový účinek a smysl, a zbytečně si klient masáže platí. Vliv má samozřejmě také  pohyb a strava. Pitný režim je, ale nejdůležitější. Zkuste si představit, že myjete špinavé nádobí jarem, ale už ho neopláchnete vodou. Totéž se děje ve Vašem těle, pokud nepijete. Škodliviny zůstávají, nemohou se přefiltrovat (vyčistit), protože lymfa nemá tekutinu, která by je dopravovala do uzlin, kde se čistí, škodliviny se usazují, působí potíže a vy se divíte, proč jste tak unavení, bez nálady, proč jste často nemocní, že Vám otékají nohy apod. Co se týče pohybu, nejlepším pohybem pro lymfu (ale i pro celé tělo) je jednoznačně CHŮZE. Nejobyčejnější a nejgeniálnější pohyb, který Vás nic nestojí. Lymfu totiž rozhýbává lýtkový sval na noze a navíc při chůzi správně dýcháte, což je pro lymfu také velmi důležité. Proto ostatní sporty nejsou pro lymfu vhodné, snad kromě plavání. Jsou jistě výborné na hubnutí, tvarování postavy i na psychiku, ale pokud se jedná o problém lymfatického systému, jednoznačně chůze.