Kinesiotaping

Kinesiotaping, tejpování, taping, zatejpovat, otejpovat… I s takovými termíny se dnes můžeme setkat a všechny v podstatě vyjadřují totéž, totiž oblepování lidského těla páskami („tapy“) s terapeutickým záměrem. Kineziotaping pochází od slova kineze – pohybovat. V současné době zažívá tato technika bouřlivý nárůst ve všech oblastech sportu, regenerace a rehabilitace. Kinesiotape je elastická páska, tzn. že je možné ji nejen natáhnout, ale poté, co tah uvolníme, je schopna smrštění na svůj původní rozměr. Elastické vlastnosti si kinesiotape udržuje po dobu 14 dní. Nositelem těchto unikátních vlastností kinesiotapu je vysoce pružné vlákno polyuretanu.

Jak to vlastně funguje? Díky tapu s pružností odpovídající lidské kůži dojde k nadzvednutí kůže, podkoží, povrchové fascie (vazivový obal svalů), tím dosáhneme zvětšení prostoru mezi uvedenými vrstvami a svalem. V tomto „meziprostoru“ se nalézají krevní a lymfatické cévy a obrovské množství receptorů snímajících tah, tlak, vibrace – jedním slovem bolest. Zvětšením „meziprostoru“ dosáhneme snížení tlaku lymfatické a krevní cirkulace, což se projeví vstřebáním otoku, odlehčením tlaku na receptory a řadou elektrochemických změn, což člověk pociťuje jako snížení bolesti a mnohdy i prohřátí lepené oblasti (v souvislosti se zlepšením prokrvení). Prodlužuje se uvolnění svalů, účinek lymfodrenáží i masáží a aktivují se ozdravné procesy.

Tape je prodyšný a voděodolný, můžete s ním dělat naprosto cokoliv. Nosným materiálem je 100% bavlna, obsahující speciální zdravotnické lepidlo bez přídavku léčiv. Lepidla nevyvolávají alergické reakce a mohou být nalepeny i několik dní. Kineziotapy jsou vyrobeny tak, aby se staly součástí kůže v místě nalepení a v žádném případě neomezovaly v pohybu, na rozdíl od konvenčních sportovních tejpů, které slouží k omezení nebo úplnému znemožnění pohybového stereotypu.

 

Zatejpováním můžeme:

Prodloužit účinek masáže, zmírnit či zcela odstranit bolest páteře, kloubů, šlach, svalů, zlepšit průtok krve a lymfy, snížit otok, podpořit hojení, hypotonické svalstvo podpořit v jeho funkci, hypertonická svalová vlákna naopak uvolňovat, centrovat a stabilizovat klouby, podpořit hojení kloubní struktury jako jsou vazy a šlachy, stabilizovat uvolněné blokády.

Může se aplikovat při klinických stavech jako:

vertebrogenní algický syndrom – bolesti páteře

výhřez ploténky

parézy

zmrzlé rameno

burzitidy

entezopatie (tenisový loket, golfový loket…) a tendinitidy

syndrom karpálních tunelů

přetížení extensorů ruky

spasticita

deformity nohou ( hallux valgus, kladívkovité prsty )

distorze kotníků, zápěstí

lymfedém

akutní a aktivní jizvy, DMO, torticollis

u těhotných při tvrdnutí, padání bříška, bolestí zad

a mnoho dalších